31 stycznia 2020

Idź spać! Ale zrób to DOBRZE!

Nie ma na świecie człowieka, który mógłby żyć bez snu. Przesypiamy średnio 1/3 naszego życia. To czas, w którym organizm ma możliwość zregenerować się i zrelaksować. Czas, w którym reguluje się nasza gospodarka hormonalna i energetyczna. Czas, który działa kojąco na nasz układ nerwowy i jest kluczowy dla zachowania poprawnego przebiegu przemian fizjologicznych.

 

Jak spać, aby się wyspać? Czy remedium na zbyt krótki sen w czasie tygodnia pracy jest weekendowe odsypianie do południa? Czy zregenerujemy się tak samo, kładąc się do łóżka o 22 i o 3 w nocy? Zapraszam do lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szybkie życie, szybki sen

 

 

Żyjemy w niezwykle intensywnych czasach. Praca, obowiązki domowe, rozwijanie pasji, życie towarzyskie. Nawet osoby, twierdzące, że doba jest z gumy i że są w stanie aktywnie funkcjonować przez 20 godzin, poświęcając na sen minimalną ilość czasu, docierają do ściany. Momentu, w którym organizm daje jasno do zrozumienia, że ma już dość. Ludzki organizm jest w wielu sytuacjach mądrzejszy od nas samych i naszej psychiki.

Wielokrotnie udowodniono, że optymalna ilość snu, dla dorosłego człowieka, to 7 godzin. Oczywiście każdy jest inny, dla jednej osoby będzie to 7, dla innej 8, jeszcze inna będzie znakomicie funkcjonować przy 6,5. Sama jego długość to jednak tylko jeden aspekt, o którym powinniśmy pamiętać.

 

 

Co może się stać?

 

 

Nie przykładanie odpowiedniej wagi do higieny snu może prowadzić do takich problemów jak:

 

 • Zaburzenia hormonalne, skutkujące m.in. napadami głodu, a co za tym idzie – przyrostem masy ciała.
 • Bóle głowy.
 • Obniżona odporność.
 • Drażliwość, roztargnienie, problemy ze skupieniem się.
 • Obniżona efektywność działania.
 • Kłopoty z pamięcią.

 

 

Przestrzeganie podstawowych zasad, związanych z higieną snu, zwiększa jego efektywność i pozwala maksymalnie wykorzystać czas, jaki poświęcamy na wypoczynek. Najważniejszą i podstawową zasadą jest regularność i grafik dnia.

Sen, praca i efektywność to trzy frazy, które łączą się ze sobą nierozerwalnie. Nieprawdą jest, że poświęcając wieczorem więcej godzin na pracę, będziemy w niej bardziej efektywni. Prawda jest taka, że poświęcając na pracę godziny, które powinniśmy poświęcać na wypoczynek, skracamy fazy snu, które są dla naszej efektywności najważniejsze. Skutek? Wstajemy niezregenerowani, pracujemy z obniżoną efektywnością i ponownie musimy zarywać wieczór lub noc, aby nadgonić.

 

Zamknięte koło!

 

 

Jak spać dobrze?

 

 

Najważniejszą, z perspektywy regeneracji organizmu, fazą snu jest faza REM. Aby spędzać w niej jak najwięcej czasu, należy stosować się do kilku podstawowych zasad higieny snu:

 

 • Kładź się spać i wstawaj zawsze o tych samych / bardzo podobnych godzinach.
 • Bądź aktywny fizycznie.
 • Poświęcaj przynajmniej godzinę przed snem na relaks w trybie „offline”.
 • Nie jedz na 3 godziny przed snem.
 • Idź spać nie później niż o 22:30. Będziesz budzić się w pełni zregenerowany bez budzika, wcześnie rano, kiedy inni przestawiają kolejne drzemki w swoim budziku!
 • Unikaj kofeiny, alkoholu i nikotyny.

 

 

To naprawdę działa!

Życzę Ci spokoju i odpoczynku!

 

 

polityka prywatności

regulamin sklepu

polityka prywatności

regulamin sklepu

regulamin sklepu

polityka prywatności

regulamin sklepu internetowego

polityka prywatności